Krema Sıkma Tekniğiyle Pasta Süsleme

 

Aslında pastalarımı şeker hamuru ile kaplamayı daha çok seviyorum ama bu da çok hoş ve pratik bir teknik. Krema sıkma tekniğiyle  kaplanan pastaların pandispanyasını istediğiniz şekilde yapabilirsiniz çünkü şeker hamuru gibi pandispanyanız çok yumuşak diye çökme olmaz , kremada hafif olduğu için her tarz pandispanyayı kaldırır, buda bu yöntemin avantajı diye düşünüyorum.

 

   Her zaman olduğu gibi pandispanyamızı bir gece önceden pişirir ve muhafaza edersek daha iyi olur, pasta birleştirme ve süsleme işini ben genelde son geceye bırakırım( servis edilmeden bir önceki gece yani). İçeriğinde yine özgürsünüz istediğiniz şekilde yapabilirsiniz, krokanlı, meyveli , çikolatalı . Bu pastaların üzerinde  kullandığım krem şantidir ama farklı kremalarda kullanılabilir yeter ki kremamız sıkmaya uygun kıvamda olsun.

 

   Çizeceğimiz resmi önceden belirleyip yağlı kağıdın üzerine çizeriz, ben genelde bakarak çizerim ama bu her zaman mümkün olmayabilir o yüzden bence yine yağlı kağıda yapılacak şekil çizilerek krema sıvanmış pastanın üzerine  konularak yine yağlı kağıt üzerinden kurşun kalemle geçilebilir, böylece alt kremada ana hatlar çıkacaktır, işlem bitince yağlı kağıt alınınca kremamız da bazı tahribatlar olabilir ama bunlar sizi korkutmasın çünkü üzerine sıkma uygulanacağı için onlar kaybolacaktır.

   Bir diğer yöntem olarak yağlı kağıdın üzerine şekil çizildikten sonra erittiğimiz çikolatalı küvertürle resim çizgilerin üzerinden geçip, donduktan sonra ters çevirip pastanın üzerine yapıştırıp yağlı kağıdı sıyırabilirsiniz ama bu biraz zor bir yöntem ve ben şahsen hiç uygulamadım.

 

   Geriye krem şantimizi hazırlayıp ve 15 dk. dolapta bekletip en zevkli işleme sıra geliyor...:)) Öncelikle eritilmiş bitter çikolatalı küvertürle ana hatlarımızı çiziyoruz çünkü daha sonraya bırakırsak sıkma yöntemiyle yaptığımız süslerimizi bozabiliriz. Krem şantiyi kullanacağınız renklerde gıda boyalarıyla renklendirip sıkma torbalarına koyup uygulamaya geçebilirsiniz. Sıkmada genelde kullandığım uç geniş ve parçalı olan, noktalar sıkarak çizdiğiniz şekil üzerinden devam edebilirsiniz. Yapacağınız resmin bir kopyasını yanınızda bulundurursanız o size kılavuzluk edecektir hem şekli hem de renkleri konusunda.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !